Documents Required
   
 
 
Venkateshwar Global School
Sector-13, Rohini,
New Delhi-110085 (India)

Ph. No. : 91-11-27555227,
    27555228.
Fax : 91-11-27555229
Email : info@vgs.org.in
Website : www.vgs.org.in
 
Results
Aanandi Manan brings laurels!

Aanandi Manan of Pre School- Phoenix brought laurels to the school by bagging the Gold Medal in the 0-4 age group in The Summer Skating Meet organized by Acer’s Skating Academy on July 7, 2012.

She also walked away with the Silver Medal in her age group in the Skating Championship organized by The National Federation of Physical Education on July 28 and 29, 2012.
Our heartiest congratulations to the little champion and best wishes for many more such achievements in future.

Venkateshwarians Shine in Inter School Competitions

VGS proudly announces the names of the children who participated in the:

The VGS proudly announces the names of the winners in the Inter School Competition KALEIDOSCOPE-2012, held at Gitarattan Jindal Public School on July 27, 2012.


The VGS proudly announces the names of the winners in the 'VISION 2012 – The Talent expo', held at Lancer's Convent School, Prashant Vihar on August 7, 2012.

Name of the
competition
Name of the
Participants
Class Position/Medals
Making a traditionally difficult subject area relevant and exciting through experimentation

1.Kashika Aggarwal

2.Prerna Singh

IX

IX
I


Name of the
competition
Names of the
Participants
Class Position/Medals
INSYNC
(ENGLISH GROUP
SONG)
1.TanyaVanvari
2.Tiksha Ahuja
3.Jasmine Sethi
4.Dakshi Lamba
5.Samarth Goel
6.Arshh Vinayak
7.Samarth Goel
8.Arpit Garg
9.Chirag Sharma
10.Vanshika Madaan

VIII
VIII
VIII
VIII
VIII
VIII
VIII
VIII
IV
VIII

II

VENKATESHWARIANS SHINE IN OPEN AQUATIC
MEET 2012-13 HELD ON JULY 27, 2012
ORGANISED BY THE DIRECTORATE OF EDUCATION

The VGS' swimmers' experience the first Aquatic competition.

All the members of the team namely- Sahira Mehta, Archit Singh, Jagrit Duseja, Shria Seth, Simone Kundu, Parnika Duhan, Ananya Goel, Ishita Sethi, Jhanvi Kalra, Rishab Narang, Rishab Mahajan, Akshat Jain, Abhijay Saini performed very well on the first day. Parnika Duhan and Simone Kundu secured IVth position in their respecitive age groups.


1. Inter school Competition held at The Sovereign School held on Aug 26 & 27, 2010


Name of the Competition Name of the Participants Position
Instrumental Group Song 1) Hardik Sood(V Orion)
2) Arpit Garg (VI Orion)
3) Ritwik Sharma (VI Phoenix)
4) Vanshika Madan (VI Phoenix)
5) Jagrit Duseja (VI Phoenix)
6) Pranav Kalra (VI Phoenix)
7) Arshh Vinayak (V Phoenix)
8) Jasmine Sethi (V Orion)
9) Dibya Darshney (V Phoenix)
10) Gursimar Singh Bedi (V Orion)
11) Diksha Jawa (V Phoenix)
12) Kasvi Sehgal (V Orion)
I
MS Power Point Presentation Ansh Aggarwal (VI Phoenix) II
Tribute to Michael Jackson 1) Riha Sethi (III Phoenix)
2) Archita Bhagi (VI Orion)
3) Parnika Duhan (IV Orion)
4) Kshitij Bansal (V Orion)
5) Aditya Arora (V Phoenix)
6) Garvit (II Columba)
7) Arun Chhabra (IV Orion)
8) Kathita Puniani (IV Phoenix)
II
Academic and games
can be fun (Wizdom)
1) Amol Arora (Pre School Phoenix)
2) Vedika Banani (Pre primary Norma)
3) Samarth Asija (Ist Orion)
4) Nekunj Wadhwa (Ist Columba)
III
French Quiz 1) Rhythm Sharma (VI Phoenix)
2) Mallika Kakkar (V Orion)
III
Tee Art 1) Bhavika Kanda (Pre Primary Aquilla)
2) Asmi Sharma (Pre Primary Phoenix)
III
Advertisement Making 1) Rishab kapur (III Auriga)
2) Meghna Wadhwa (III Auriga)
3) Simone Kundu (IV Orion)
4) Kartik Sethi (IV Phoenix)
5) Arnav Adhikari (II Phoenix)
III
Math Bee 1) Vrinda Chabbra (VI Orion)
2) Simran (V Orion)
III

2. Competition held at Shri Venkateshwar International School, Sector-18 Dwarka, on Aug 26, 2010
The school also lifted the Running Trophy being the overall winners.

Name of the Competition Name of the Participants Position
Clay Molding 13) Harshita Choudhary
(Pre Primary Columba)
II
MS-Paint 1) Harshil Goel (IInd Columba) III
Skill Relay 9) Nimit Pahwa (Pre School Phoenix)
10) Asmi Anand (Pre School Phoenix)
III

3. VGS proudly announces the names of the children who participated in inter school
competition at DAVPS Pushpanjali Enclave July 28 to July 30 2010.


Name of the Competition Name of the Participants Position
Hanging Delight Competition
(Craft Activity)
1) Ishita Sethi (IV Phoenix)
2) Tanishq Gupta (IV Orion)
I
Jute Art (Craft Activity) 1) Aparna Sethi (VII Phoenix)
2) Ashu Khatri (VII Phoenix)
I
Desh Bhakti Kavita 1) Arshh Vinayak (V Phoenix) I
Hassi ke bocharein (Kavita) 1) Kartik Sethi (IV Phoenix) II
Dance Competition 1) Simran Khullar (VII Phoenix)
2) Akshita Kodwani (VII Phoenix)
3) Kirti Sethi (VII Phoenix)
4) Maneet Anand (VII Phoenix)
5) Riya Taneja (VII Orion)
6) Muskaan Saggar (VII Orion)
7) Vanshika Madaan (VI Phoenix)
8) Archita Bhagi (VI Orion)
II
Maths in Daily life (PPT) 1) Gouransh Aggarwal (VII Orion)
2) Karan Kashyap (VII Phoenix)
III
Khatti Meethi Rangeeliyan
(Cookery)
1) Pranjal Badola (VI Orion)
2) Moksha Garg (VI Orion)
III